Járgánygyár a Sziládyban

Némi utánajárás után kiderítettem, hogy a szakkör csütörtökön délutánonként szokott lenni és úgy döntöttem, meglátogatom őket. Rendkívül hasznosnak találtam, hogy a diákok megismerkedhetnek különféle műszaki jellegű munkával, fejlődik a kreativitásuk, térlátásuk, manuális jártasságra tesznek szert. Ma, amikor a fiatalok többségénél a mobiltelefonon kívül mást nem igazán látunk, igazán megbecsülendő egy ilyen kezdeményezés.
Az első látogatásom alkalmával is azt tapasztaltam, hogy igazi csapatmunka folyik. Három fiú a járgány körül ügyködött, hárman pedig a műhelyben dolgoztak. Bognár Alex, a szakkör vezetője rövid utasításokkal, kérdésekkel, eligazító mondataival irányít.
-    Alex, hogy került ide hozzánk a „járgánygyár”?
-    GAMF keretein belül főiskolás koromban 3 járműépítős versenyen vettem részt. Azokat is mi terveztük, mi építettük és versenyeztünk is vele szép eredményeket elérve. Azokat az autókat bemutattuk pár középiskolában ahol a GAMF-ot szerettük volna népszerűsíteni. Felvételi Roadshow-nak hívtuk mi. Így jött létre a kapcsolat a GAMF és a Szilády között
-    Mi a te motivációd, mióta foglalkozol ezzel?
-    Motivációm több részből épül fel. Elsőként, ami a szakkör célja is lenne, hogy kreativitást, talpraesettséget és gyakorlatiasságot ültessek a srácokba. Nagymértékben fejlődnek és ezt jó látni. Másodszor ezt én is hobbiként fogom fel. sok hasonló járgányt láttam felépülni a nulláról és az hatalmas élmény, amikor a saját munkád megvalósulni látszik. Rengeteg munka van benne és élményekben kifizetődő lesz az eredmény.
-    Milyen élmény átadni a tudásodat a gyerekeknek?
-    A tudás átadása nem mindig zökkenőmentes. A tervezésnél sok útmutatást kellett adnom, de most a kivitelezésnél egyre önállóbbak. Az egész projekt során rengeteg műszaki témát érintettünk, sok problémával találkoztunk és ezeknek a megoldása segít, hogy a csapattagokban kialakuljon a műszaki szemlélet. És jó úton járunk. Biztosra merem mondani, hogy kerülnek ki jó mérnökök a csapatból. A csapat célja természetesen az autónk megépítése és későbbi használata. Nem közúton persze, hanem kiállításokon, városi-iskolai rendezvényeken…
-    A munkafolyamat mely szakaszában jártok?
-    A számítógépes tervezés szakaszon túljutottunk és az építkezéssel sem állunk rosszul. Mondhatni, hogy az autónk szerkezetkész. Jelenleg a fék bekötésén, a kormányzás hangolásán dolgozunk. Nagy mérföldkő lesz a hajtómű összeszerelése és beépítése. Ezután szeretnénk egy burkolatot kialakítani és a végén jöhet a festés.
-    Milyen eszközöket, anyagokat használtok? Kik a segítőid?
-    Építkezéshez használjuk a technika terem eszközeit és saját szerszámainkat. Alapanyagok nagy részét sikerült támogatás útján kedvezményesen beszerezni. Itt a váz alapanyagára az alumínium zártszelvényekre, a fogaskerekekre és a csapágyakra gondolok. Az iskola biztosította számunkra a kerékpár kerekeket és a meghajtást adó benzinmotort. Eddigi legnagyobb támogatóink a KB Autoteam Kft. (alapanyagok) és a Juhász műhely Kft. (CNC megmunkálás). Sok segítséget és hasznos ötleteket kaptunk a csapattagok szüleitől.
-    Milyen segítségre lenne szükségetek?
-    A későbbiekben szükségünk lenne egy olyan zárható helyre ahol az autót biztonságosan tudjuk tárolni és könnyen hozzáférhetünk. Számunkra az iskola terültén lenne a legkedvezőbb. Szükségünk lesz festékre, és a festéshez szükséges eszközökre. Támogatóinknak matricázással szeretnénk megköszönni munkájukat, ebben is szükségünk lenne segítségre.
-    Mikorra tervezitek a bemutatót?
-    Bemutató dátumát nem tűztük ki, nem szeretnénk kapkodni a munkával és a lehetőségünk sem sok a kapkodásra. Nyár végére szerintem késznek kell lenni az autónak. Tanévkezdésre már felmatricázva várja az érdeklődőket.

A legfiatalabb segítők elmondták, hogy a munka azért volt hasznos számukra, mert megtanultak különféle eszközöket használni, amiket a későbbiekben pl. kerékpárjavításnál vagy egyéb használati eszközök szétszedésénél, szerelésénél tudnak majd alkalmazni. Talán a jövő nemzedék mérnökei szerzik éppen első tapasztalataikat.



Figyelem! Az általad használt böngésző nem támogatott, így az oldalunk NEM működik, illetve nem jelenik meg TELJESKÖRŰEN! Segítségért kattints! Segítséget kérek!