Március 15-ei ünnepség a Sziládyban - 2018

2018. március 12-én a református templomban tartotta a gimnázium diáksága és tantestülete a március 15-ei megemlékezést.

Az ünnepség érdekessége volt, hogy bemutatták a fiataloknak, hogyan emlékeztek meg a rendszerváltás előtti évtizedekben erről az ünnepről. Az iskolai ünnepség végén  az osztályok képviselői elmondták, számukra mit jelent a szabadság, és elhelyezték a megemlékezés virágait a Petőfi-szobornál. A programot Szabó Ferenc tanár úr szervezte. A műsorban közreműködtek: Antóni Vivien (10/C), Horváth Rebeka (8/A), Ilovai Noémi (11/D), Kószó Kata (8/B), Kovács Gábor Dániel (10/C), Krizsán Laura (11/D), Ledenyák Ádám (9/B), Sámel Patrícia (10/C), Savanya Csenge (12/A), Szabó Áron Timóteus (7/B), Szőke Janka (11/C), Szőke Zoltán (9/A), Tóbiás Anna (11/A), Tóth István (12/C).

A MŰSOR
Tisztelt Ünneplő közönség! A mai napon a 170 ével ezelőtt, 1848. március 15-én kezdődő forradalomra és szabadságharcra emlékezünk. Ünnepségünk elején énekeljük el közösen a Szózatot!

Részlet Petőfi naplójából:
„Üdvez légy születésed napján, magyar szabadság! Először is én üdvezellek, ki imád-koztam és küzdöttem éretted, üdvözellek oly magas örömmel, a milyen mély volt fáj-dalmam, midőn nélkülöztünk tégedet!
Oh szabadságunk, édes kedves ujszülött, légy hosszú életű e földön, élj addig, míg csak él egy magyar. Élj boldogul! Nem kívánom, hogy ne találkozzál vészekkel pályá-don, mert az örökké nyugodt élet félhalál, de legyen mindig férfierőd a vészeken dia-dalmaskodni!
Késő éj van. Jó éjszakát szép csecsemő ... szép vagy te, szebb minden országbéli test-véreidnél, mert nem fürödtél vérben, mint azok, téged tiszta örömkönnyek mostak; és bölcsőd párnái nem hideg, merev holttestek, hanem forró, dobogó szívek. Jó éjszakát! ... ha elalszom, jelenj meg álmamban úgy, a milyen nagynak, ragyogónak, a világtól tiszteltnek én reméllek!”
Vajon mit álmodott aznap éjjel Petőfi? Megálmodta-e, vatesként előrelátta-e, hogy a következő nemzedékeknek újra és újra harcba kell szállnia az akkor elértnek hitt szabadságért, hogy az e napra való emlékezés jogáért is szinte egy külön „év-százados szabadságharcot” kell majd vívnia a magyarságnak?
Az együttes osztrák és orosz katonai túlerő leverte a szabadságharcot, így megsemmisült hazánk alkotmányos berendezkedése, területi egysége és nemzeti önrendelkezése. A hadsereg tisztjeit, a politikusokat, a közigazgatás vezetőit hadbí-rósági eljárás alá vonták: legalább 140 embert végeztek ki, több százan kerültek bör-tönbe és mintegy 40-50 ezer honvédet soroztak be a császári hadseregbe.
A szabadságharc leverését követő években a hatalom üldözte a nemzeti lel-kület legapróbb megnyilvánulásait is. Tiltották a forradalomra emlékeztető szakáll- és kalapviseletet; szigorú büntetés járt az ereklyévé váló honvéd zászlók, Kossuth-bankók rejtegetéséért. Besúgók lesték, hogy elcsíphessenek egy-egy a forradalomra emlékező szót vagy császárt gyalázó kifejezést.
Ezernyolcszázhatvan: Mintegy 500 fős fiatalság - erős rendőri jelenlét mellett – megemlékezést tartott a Kálvin téri református templomban, majd a Kerepesi te-metőbe indult. A temető bejáratánál azonban sortűz fogadta a kivonulókat. Itt sebe-sült meg Forinyák Géza elsőéves joghallgató, aki három hét múlva belehalt sérülése-ibe. Temetése több tízezer ember részvétele mellett az abszolutizmus elleni néma tűntetéssé vált. 
1861-től az 1867-es kiegyezés megkötéséig újra egy, az önrendelkezéstől meg-fosztott átmeneti korszak köszöntött az országra, melyben a forradalomra való em-lékezés ismét tiltva volt. Kézenfekvőnek tűnhet, hogy 1867-ben az első szabad már-cius 15-ét lelkes ünneplés kísérje. Ám ez nem így történt: a politikai és a gazdasági kiegyezés megtörtént, de a lelki megbékélés nem ment ilyen egyszerűen. A magyar királlyá koronázott Ferenc József – akinek a felelőssége nem vitatható a megtorlá-sokban – nem viselte el az 1848-as vértanúkra való nyílt emlékezést, bár azt nem is tiltotta. Az első szabadnak mondott március 15-e 1919-ben volt: akkor a Habsbur-goktól való elszakadásban 1848 valódi céljait látták megvalósulni.
Horthy hatalomra kerülését követően az új – magát ellenforradalminak mondó – rendszernek újra kellett gondolnia ehhez a forradalmi ünnephez való vi-szonyát. A kor ideológusai úgy vélték, hogy a március 15-i üzenet helyett jobban illik a nemzet tragédiájához – Trianonhoz -, ha Világosról és október 6-áról emlé-keznek meg - március 15-én. A történelem maga intézte úgy, hogy Kárpátalja visz-szacsatolása 1939-ben éppen március 15-re esett.
Nincs mód arra, hogy felidézzük valamennyi év márciusának idusát. A mai napon, a magyar szabadság ünnepén azonban nem mehetünk el szó nélkül a Ráko-si-korszak elnyomása ellen felkelő 1956-os hősök mellett. Már csak azért sem, mert az egyetemi ifjúság által szövegezett 16 pont – egyebek közt – követelte az ország függetlenségének visszaállítását, a Kossuth-címer bevezetését és március 15-e nem-zeti ünneppé nyilvánítását is. Az 56-osok szabadságeszméje így több ponton össze-kapcsolódott a 48-asokéval. A forradalom eltiprása után – az újrakezdés reményé-ben – mésszel festett falfirkák lepték el a főváros utcáit: MÚK! – azaz: Márciusban Újra Kezdjük!
Március 15-ét tehát jó okkal nem vállalta a Kádár-rendszer. Az nem volt munkaszüneti nap sem, ellentétben április 4-gyel, „felszabadulásunk” ünnepével. 1967-től kezdve Forradalmi Ifjúsági Napok címszóval összevonták és összemosták március 15-ét a tanácsköztársaság és a „felszabadulás” ünnepével. A hetvenes évek-től egyre nagyobb számban maradtak – főként középiskolások és egyetemisták – a hivatalos megemlékezések után az utcán. A tüntető tömeget a rendőrség gumiboto-zással oszlatta fel.
A nyolcvanas években már minden ünnep egyben tüntetés is volt. A hatalom ezt hol elnézően, hol karhatalmi fellépéssel kísérte. 1986 az erődemonstráció éve volt: már a délelőtt sem telt incidens nélkül, a rendőrök kiemeltek egy lányt az ez-res tömegből, akiért a Batthyány-téren szabadon bocsátását követelve ülősztrájkba kezdtek a tüntetők.
’89-ben ennyi incidens sem történt, az állampárt akkor már széthullóban volt, és az addig „tiltva-tűrt” márciusokat maga is megünnepelte. Az 1848-as 12 pont újra aktualizált változatát 31 társadalmi szervezet, egyesület és párt egyeztette egymással. Közös követeléseiket, hogy „Mit kíván a magyar nemzet” a tömeg tapsol-va és énekelve visszhangozta. Enélkül minden bizonnyal erőtlen lett volna a rend-szerváltás, az úgynevezett „tárgyalásos forradalom”, ami egy héttel március idusa után, az Ellenzéki Kerekasztal megalakulásával vette kezdetét.


Fényképek...



Figyelem! Az általad használt böngésző nem támogatott, így az oldalunk NEM működik, illetve nem jelenik meg TELJESKÖRŰEN! Segítségért kattints! Segítséget kérek!