Fenntarthatósági témahét - 2022

2022. március 16-tól 21-ig iskolai szintű fenntarthatósági projekt volt a református gimnáziumban.

2022. március 16-án megkezdődött a fenntarthatósági program a református gimnáziumban. 8 órától az iskolarádióban Arany-Michels Tímea lelkész áhítata után Varga Judit gimnáziumigazgató és Sallee Barbara szakmai referens köszöntötte a diákokat. Ezt követően az osztályok képviselői Kiskunhalas Főterén zöld szalagokra írt környezetvédelmi mottókat helyeztek el a zenepavilonnál. Itt a diákokhoz röviden szólt Fülöp Róbert polgármester, hangsúlyozva a fenntarthatósági projekt fontosságát.  Ezután már a gimnáziumban a különböző fenntarthatósági témákkal kapcsolatban megkezdődtek a csoportfoglakozások. A csütörtöki és pénteki napot iskolai foglalkozásokkal, terepgyakorlattal, kirándulással, kutatással és kísérletezéssel töltötték a diákok. Tapasztalataikat digitális formában (ppt, videó), vagy hagyományos formában plakát rögzítették. A résztvevők hétfőn előadások, kiállítások formájában számoltak be a fenntarthatósági témahét tapasztalatairól.

Cikk a Halasmédián...

 Jövő héten három napon keresztül közel 30 fenntarthatósági projektben vesz részt a Szilády Áron Gimnázium több száz diákja. Terítéken lesz többek közt a vállalkozói szemlélet formálása, a fenntartható táplálkozás, a környezetünket kímélő rendezvényszervezés, de szerepet kap az idegen nyelvek és az informatika hasznossága is egy fenntarthatóbb szemlélet és környezet kialakításában. A Szilády Áron Gimnázium oktatói és diákjai tavaly év elején kezdtek bele egy belső iskolai fejlesztésbe Sustainability Curriculum projekt néven (a fenntarthatóságról szóló tanterv projekt), melynek idén, az országosan számos iskolában megszervezett Fenntarthatósági Témahét keretében Kiskunhalas lakosai számára is már látható eredmények születhetnek a diákok részvételével lebonyolított fenntarthatósági projektek keretében.
Az idén is folytatott fejlesztési folyamat átfogó célja, hogy az iskola a fenntarthatóság összetett témáit és lehetőségeit az oktatás keretében is jobban meg tudja jeleníteni, jelét adva ezzel, hogy a fenntarthatóságról szóló közös gondolkodás és cselekvés a 21. században megkerülhetetlen. Ebben beleértendő az a szándék is, hogy időben elhelyezve a diákok tudástárába (gondolatvilágába és szívébe), egy életre szóló belső motiváció alakuljon ki a fiatalokban a fenntartható megközelítések és megoldások iránt.
A most megvalósítandó projekteket a gimnázium oktatói tervezték meg és bonyolítják le. A projektek keretében történő oktatás kiemelten alkalmas a fenntarthatósági témák megjelenítésére, hiszen tantárgyakat átívelően is lehet foglalkozni egy-egy érdekes témával. A projektoktatás nem mellékékesen belső felmérések szerint a gimnázium oktatóinak egyik erőssége. Ezért is alkalmas arra, hogy a fenntarthatóságról szóló tanterv kialakításában hangsúlyos legyen. Ami nem minden iskolában található és itt különleges az az, hogy a projektek a témakörök helyi vonzataival is foglalkoznak és eredmény orientáltak (a projektek közös bemutatója március 21. lesz), valamint a fenntarthatósághoz kapcsolódó kompetenciákat tudatosan erősítik. De mi fán is teremnek ezek az úgynevezett fenntarthatósági kompetenciák, melyekről minél többet lehet hallani? Valójában olyan képességekről van szó, melyek segítségével a 21. század kihívásait minden szinten és minden összefüggésben könnyebben tudjuk értelmezni, sőt kreatívan tudjuk közös jövőnket úgy alakítani, hogy már középtávon átgondolt, jövőképes döntések születhessenek. Ezek a képességek például az összetett tervezés képessége, az, hogy az ökológia, a társadalom és a gazdaság igényeit egyúttal figyelembe tudjuk venni, vagy például a kritikus gondolkodás, mely révén valós információkra tudjuk építeni terveinket. A kreativitás, a közösség figyelembevétele mindig kulcsszerepet játszik, sőt, az egy életen át történő tanulás is. Így ez a folyamat minden résztvevő számára, korosztálytól függően gazdagító és érdekes.
A diákok érdeklődése nagy a fenntarthatósági témakörök iránt, napi szinten foglalkoztatják őket az erről szóló hírek, ma már hőseiket, példaképeiket is sokszor ezek szerint választják meg. A Témahét célja a közös munka és a közösségápolás mellett az is, hogy személyes sikerélmények révén felmutassa, hogy mindenki tehetsége és érdeklődése szerint hozzá tud tenni ehhez a témához, ezzel egy fenntarthatóbb jövőhöz.

A Fenntarthatósági Témahét megnyitójára szeretettel várunk minden érdeklődőt március 16. (szerda) reggel 8 órakor a Fő téren.

A március 16 – 18-ig a Szilády Áron Gimnáziumban lebonyolítandó projektek eredményei március 21. (hétfőn) tekinthetők meg a gimnáziumban. Szintén március 21-én,  11 órától nyilvános sajtótájékoztatót tartunk a gimnázium aulájában a programról.
 
Kérjük figyeljék a honlapon és Facebookon közölt erről szóló információkat! Kérjük figyeljék a honlapon és Facebookon közölt erről szóló információkat.

Fényképek...



Figyelem! Az általad használt böngésző nem támogatott, így az oldalunk NEM működik, illetve nem jelenik meg TELJESKÖRŰEN! Segítségért kattints! Segítséget kérek!