Projektek a tanulásban: általános leírás
Ezeknek a céloknak az elérésére való felkészítés az iskolai nevelés-oktatás feladata. Talán érezhető, hogy ez nem könnyű feladat, és komoly kihívások elé állítja a pedagógus közösségeket. Olyan képességrendszerek alakítását kell megtervezni és véghezvinni, amelyek korszerű pedagógiai módszeregyüttesek alkalmazását igénylik. Ezek közül az egyik leghatékonyabb a projekt.
A projekt olyan sajátos tanulási egység, amelynek középpontjában egy probléma áll. A kitűzött cél nem egyszerűen egy feladat megoldása, hanem annak a lehető legtöbb vonatkozásnak a feltárása, amely a valóságban a probléma megoldása körül felmerül.
A projekt a gyerekek csoportos feladatmegoldásán alapszik. A tanulási folyamatban sokféle tevékenység zajlik, ami lehetőséget ad arra, hogy a tanulók minden képessége felszínre kerüljön, és fejlődhessen. A résztvevők több ponton a tervezésbe is bekapcsolódnak, amely erősíti felelősségérzetüket, fejleszti kreativitásukat és fokozza a tanulási motivációjukat.
A projektfeladatok megoldása során sokféle produktum készül, amelyek bemutatása, közzététele során formálódik a gyerekek önbizalma, és szinte észrevétlenül fejlődik beszédkészségük is.
A projekt és a kompetenciák
A projekt tevékenységrendszerének megtervezése során az iskolai tantervi és követelményeken kívül figyelembe vettük a kulcskompetenciákat. Az ernyő- és alprojektek közös célja az e területeken való fejlesztés folyamatossá tétele.
A projektkeretű tanulás szervezése
Az éves tanulási tevékenységet egy vezetőtantárgy köré szervezett tematika segítségével irányítjuk. A téma kiválasztáskor figyelembe vettük az adott évfolyamon érvényes helyi tantervet. Ernyőprojektnek nevezzük azt a vezérfonalat, amely az egész éves tevékenységhez a keretet szolgáltatta.
Ez a munka csoportos alkotómunkát, internetes és könyvtári kutatómunkát, egyéni tanulást, médiafigyelést, film és fotókészítést, adatgyűjtést, mérést, kísérletezést és elemzést is tartalmazhat. A munkák elkészítéséhez a pedagógusok és más felnőttek tanácsait, segítségét kérhetik a gyerekek. Az elkészült munkákat kiállításon mutatják be a gyerekek, az értékelésben pedig a szülők is részt vesznek. Diákjaink számára azért is nagyon fontos ez a lehetőség, mert itt nincs külső mérce, minden munkát saját alkotójához képest értékelhetünk. Így mindenkinek lehetősége lesz megérezni a siker ízét, és megerősödhet a tanulási motiváció, javulhat az énkép.
A tanyaprojekt leírása és megvalósulása az iskolánkban
5. osztály Élet egy kiskunhalasi tanyán
Ebben a tanévben a gyerekek csoportjai egy képzeletbeli tanyán élnek valahol Kiskunhalas környékén, és ott dolgoznak. E munka során kapott feladatok segítik őket a tananyag feldolgozásában, egymás megismerésében és elfogadásában. Fokozatosan egyre önállóbban végzik tanulási feladataikat, miközben sok lehetőségük adódik saját ötleteik megvalósítására és tehetségük kibontakoztatására. Tanári irányítással egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a tanulásban a digitális környezet nyújtotta előnyök és lehetőségek.
Az éves tevékenységeket jól mutatja az alábbi ábra:
6. osztály: Országismeret
Hatodik osztályban is a természetismeret a vezető tantárgy. Magyarországot barangoljuk be ebben az évben. A diákok új csoportban kapnak egy nagytájat, amit meg kell ismerniük, tanári segítséggel. A munka szerves része a rajz, technika, informatika, történelem és magyar órai aktuális feladatok megoldása. Ezek felsorolása itt következik:
1. Térképismeret
Nagytájak- tabló
- domborzata, vizei és közigazgatása
- ipara, ásványkincsei
- éghajlata, talaj
- természetes növény takarója
- mezőgazdasága- növénytermesztés, állattenyésztés, borvidékek
2. Önálló kutatás
Nemzeti parkok
- jellemző területek
- védett növények és állatok
3. Életközösségek a tájon
Budapest
4. Magyar irodalom
Tájhoz kötődő mondavilág
5. Történelem
Csaták, várak a tájon
Alternatív feladatok projekt bemutatóhoz:
- újság készítés
- makett készítés
- társasjáték készítés
- napló írás
- kiállításterv
- túraterv
- rajzos térkép