Művészetek oktatása általában
A Művészetek heti dupla ének óráján felvételeken, aktív muzsikáláson, játékos feladatokon keresztül tekintjük át a zenetörténetét, a zene felépítését az őskortól napjainkig.
Képzőművészeti TAGOZAT
Napfényes művészeti termünkben, kis csoportban foglalkozunk a vizuális síkművészet egymásra épülő művészeti ágaival. Önálló és közös gondolkodás, alkotás és kreatív feladatok segítségével nyitunk ajtót a művészi rajz és a grafika világába. A négy tanév témái és céljai:
9. SZABADKÉZI RAJZ - színek és síkok - lehetőségek a rajzművészet és festészet határán.
Belső világunk befolyásoktól mentes megélése, megfogalmazása, felvállalása a közösségben.
A belső valóság leíró, elbeszélő jellegű, teljességre törekvő tolmácsolása.
10. SZABADKÉZI RAJZ - tónusok és felületek- a rajz kincsestára, út a képgrafikába.
A külső környezet egységként való megtapasztalása, arányainak megfigyelése, rögzítése.
A fizikai valóság gondolatokkal, érzelmekkel megerősített visszatükrözése.
11. KÉPGRFAFIKA - vonalak és formák - egyedi grafika és sokszorosított grafika.
Nézőpontunk fontosságának felismerése. Elvonatkoztatás a fizikai valóság egészének másolásától. A gondolatnak ritmussá, vonallá, rajzolattá lényegítése.
12. TERVEZŐGRAFIKA- felületek és formák - érték felismerése, őrzése és teremtése.
Adott feladat megvalósítása, egyéni problémamegoldó készségünk fejlesztése a közös cél elérése reményében. A lényeg jellé való egyszerűsítése és felerősítése absztrakció által.
A március elejére meghirdetett ALKALMASSÁGI VIZSGÁN elsősorban a jelentkező diák motiváltságára vagyunk kíváncsiak. Egy kérdőív, illetve a bemutatott rajzok segítségével felmérjük szorgalmát, kreativitását. Szögletes és hengeres tárgyakból álló kompozíció A/3-as, tónusos rajza alapján meggyőződünk térlátásáról, kompozíciós készségéről, kézügyességéről.
Általános Intézményi művészeti oktatás keretei, formái
Művészetek oktatása általában
Ének-zene
Az 5-10. évfolyamig kéthetente dupla órán az aktív zenélésé a főszerep, éneklési, ritmusjátékos, a tanulást tanító, készségfejlesztő, kreatív feladatokkal, ahol tréfás-tanulságos, mai kor zenéjének felvételei mellett a diákok által kért zenék is megszólalnak.
Zenei tevékenységek
A Szilády Vegyes Karának 2020. október 2-i fellépésének felvétele a HalasMédia oldaláról:
Képek a kiemelkedő versenyeredményekkel büszkélkedhető Sziládys Legények csapatának 2019/2020-as eseményeiből.
A zene világnapjára a Gimnázium aulájában a zenészekkel emlékeztünk. Felkészítőjük Csorvási Zoltán.
Művészetek- RAJZ
Weöres Sándor így ír „A teljesség felé” c. műve első mondatában:
„Az egyetlen igazi tanulás: a lényünkben szunnyadó tudásnak tevékennyé ébresztése.”
Ahogyan a művészetek oktatásában általában, a művészetek tantárgy keretében is ez az igazi feladatunk / célunk / módszerünk, kibontani, felébreszteni a diákokban rejlő „ős tudás”-t - közösségben, közösen megvalósuló tevékenység által. Weöres műve már címében is magában hordozza e törekvést. „A teljesség felé” vezető utat igyekszünk megláttatni diákjainkkal, hogy elindulhassanak rajta. A teljességet keressük az egyénben, az egyén és a közösség viszonyában, és a teljességet, egységet a művészetek terén. A feladatok a képzőművészet szemszögéből, a képzőművészet eszközeivel, technikáival megvalósuló tevékenységek, amelyek szorosan, alig elhatárolhatóan egészülnek ki a tágabb értelemben vett művészeti alkotó folyamatokkal.
A művészet fogalmának megismerése után a könyvet, mint az irodalom, a képző- és az iparművészet, a szó és a kép egységét tanulmányozzuk. Könyvborítót, Ex Libris-t, illusztrációt készítünk. A művészettörténetbe való betekintés és a szabadkézi rajz gyakorlása során megismerkedünk a síkművészet, festészet és grafika, színkontraszt, színkeverés, a térábrázolás, tónus, perspektíva, iránypontok, aranymetszés… fogalmaival, egyéni és csoportos feladatok által. Origami készítésével, 3D-s rajzokkal tanulmányozzuk a sík és a tér viszonyát. Együttműködünk a művészetek tantárgy többi csoportjával, saját kiállításunk mellett, a színdarabokhoz, hangversenyekhez is készítünk plakátokat, meghívókat.
A képzőművészet egy egyetemes nyelv - egyfajta gondolatátvitel, kommunikáció szavak nélkül – amelyet szinte mindenki ért a maga módján, és mint minden nyelvet, ennek helyes használatát is meg lehet tanulni, talán épp „alényünkben szunnyadó tudásnak tevékennyé ébresztése” által.
További képek